Szlak Krajobrazy Młodoglacjalne (ok. 82 km)

Gmina Miastko

Jak wskazuje nazwa, szlak ten przebiega przez tereny, które ukształtował cofający się lądolód skandynawski, co wpłynęło na urozmaicone ukształtowanie powierzchni tego obszaru. Malownicza trasa w całości prowadzi przez teren powiatu bytowskiego.

 Na tym szlaku można spotkać liczne wzniesienia, doliny, rzeki, długie i głębokie jeziora, duże głazy narzutowe, a bogactwa krajobrazu dopełnia jeszcze znaczna ilość spotykanej tu ciekawej fauny i flory tego regionu.

Wędrówka rozpoczyna się od dworca kolejowego w Miastku, skąd przechodzimy przez miasto, a następnie przecinamy strumyk i kierujemy się w stronę Trzcinna. Po prawej stronic zauważymy zabudowania gospodarcze Otok (4 km). Wędrujemy dalej aż do drogi, przy której skręcamy w lewo. Przed zabudowaniami gospodarczymi pod lasem skręcamy w prawo i leśną drogą dochodzimy do Łubkowa (8 km).

Dalej szlak prowadzi wzdłuż południowo-wschodnich brzegów rynnowego Jeziora Skąpego (9 km) i dochodzi do północnego krańca jeziora (12,5 km). Droga asfaltowa wiedzie następnie do wsi Trzcinno i przy niedużym jeziorze Obierowo skręca w prawo do jeziora Kwiśno (15,5 km) i wsi o tej samej nazwie. Przez wieś, następnie przez las docieramy do szosy, gdzie skręcamy w prawo do mostu na Wieprzy (17 km) i dalej przez wieś Żabno (20,5 km) do Ponikły (22 km).

Idąc w kierunku północno-wschodnim przechodzimy przez potok Ślizień i docieramy do wsi Wiatrołom (24,4 km). Przechodzimy przez osadę Potocznik i osiągamy leśniczówkę Laski (28 km). Kierując się na północny wschód przekraczamy następnie mostek na potoku i leśną drogą dochodzimy do mostu na Pokrzywnej (31,5 km). Na tym odcinku teren staje się bardziej płaski i mniej urozmaicony. Szlak dalej przechodzi przez, wieś Barnowiec, obok dawnego pałacu ze starodrzewiem i wiedzie do Kołczygłów (40,5 km), gdzie wkraczamy na teren chronionego krajobrazu. Podążamy do Barnowa (42 km), skąd dochodzimy do rzeki Słupi (44,5 km), wzdłuż której prowadzi szlak, a następnie przechodzimy na drugą stronę rzeki (46,5 km).

Droga dalej wiedzie przez las do szosy Klosnowo-Niepoględzie (52 km), a potem do południowej rynny jez. Głębokiego (56,5 km). Idąc wzdłuż Osieckich Łąk skręcamy w lewo do szosy (60 km) i dalej w kierunku Gostkowa, do Jeziora Skotawskiego Dużego (66,5 km). Okrążamy jezioro od strony południowej i piaszczystą drogą docieramy do Łupawska (71 km).Dalej trasa prowadzi od Łupawska, blisko brzegu jez. Jasień, do skrzyżowania dróg (73 km), a następnie w lewo przez Ceromin i Jerzkowice (78,5 km) do Czarnej Dąbrówki (82 km). Z Czarnej Dąbrówki idzie na północ razem ze szlakiem „Dolina Łupawy” i potem kieruje się przez Mikorowo i Unieszynko do Lęborka, a potem Łeby.

Dolina Wieprzy i StudnicyNastępny
Udostępniej wpis: Facebook Twitter Linkedin E-mail

zobacz również

Starostwo Powiatowe w Bytowie
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
tel. 059 822 80 03
kultura@powiatbytowski.pl