Historia

Historia

Nazwa Kaszub jako ziemi po raz pierwszy pojawiła się w latach 1249 - 1253 na pieczęci księcia Pomorza Zachodniego Barnima I - Cassubie. Kaszubi wywodzą się od prastarych plemion słowiańskich zamieszkujących obszar odpowiadający w przybliżeniu dzisiejszemu polskiemu pomorzu. Podlegali germanizacji i wypieraniu na wschód, jednakże przetrwali jako ponad 300 - tysięczna grupa etniczna, posiadająca swoją tradycje, kulturę i język. Dziś Kaszubi mieszkają przede wszystkim w województwie pomorskim.

Współcześnie przyjmuje się za kaszubskie następujące obszary: powiat pucki, w tym: Hel, Jastarnia, gminy: Puck, Władysławowo, Kosakowo i Krokowa. powiat wejherowski, w tym: Reda, Rumia, miasto i gmina Wejherowo, gminy: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud. powiat lęborski: gmina Cewice. powiat bytowski z miastem i gminą Bytów, gminami: Czarna Dąbrówka, Lipnica, Parchowo, Studzienice, Tuchomie. powiat kartuski, w tym miasta i gminy: Kartuzy, Żukowo, gminy: Chmielno, Przodkowo, Sulęczyno, Sierakowice, Somonino, Stężyca. powiat kościerski, w tym miasto i gmina Kościerzyna, gminy: Dziemiany, Karsin, Lipusz, Nowa Karczma. powiat chojnicki: miasto i gmina Brusy, gmina Chojnice, Konarzyny powiat człuchowski: gmina Przechlewo. Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot. Tak naprawdę bardzo trudno jest wyznaczyć granicę ziemi kaszubskiej. Kaszuby są tam, gdzie ich mieszkańcy - Kaszubi.

Od połowy XIX w. Kaszubi emigrowali za ocean, według jednego z emigrantów poety Hieronima Derdowskiego, w Stanach Zjednoczonych miało ich być ponad 90 tysięcy, w Kanadzie 25 tys. i w Brazylii 15 tys. W XX wieku Kaszubi emigrowali głównie do Niemiec. Do 1945 roku część ziemi zamieszkiwanej przez Kaszubów leżała za zachodnią granicą Polski. Po II wojnie światowej ludność kaszubska, pod groźbą więzienia lub wywózki, musiała poddać się weryfikacji narodowościowej. W 1947 r. na tutejsze Ziemie trafiły transporty przesiedleńców z Karpat i południowo-wschodniej Polski. Łemkowie, Bojkowie i inne grupy etniczne z ukraińskiego kręgu kulturowego zostali wywiezieni ze swoich małych ojczyzn. Dziś wszystkie te grupy, oprócz nieistniejącej już społeczności żydowskiej, żyją obok siebie, współpracują ze sobą i wzbogacają ten region społecznie i kulturowo.

 

Starostwo Powiatowe w Bytowie
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
tel. 059 822 80 03
kultura@powiatbytowski.pl