Karweńskie Uroczyska

Wariant ścieżki przyrodniczej. Jest to krótka (14 km) trasa rowerowa oparta na oznakowanej przez nadleśnictwo w Łupawie ścieżce przyrodniczej, położonej w północno-zachodniej części gminy Czarna Dąbrówka.

Początek trasy znajduje się na parkingu samochodowym, przy szosie prowadzącej do Karwna (przed jez. Karweńskim). Początkowo trasa prowadzi wzdłuż rynny polodowcowej, którą wypełniają wody jez. Karweńskiego i torfowiska. Przejeżdżamy przez punkty dydaktyczne: Drzewostany Sosnowe (pkt. l; O km), Gospodarowanie w drzewostanach bukowych (pkt 2; 0,65 km) oraz Pożyteczna i szkodliwa fauna lasów (pkt. 3; 1,2 km). Za trzecim punktem szlak skręca lekko na północ przekraczając wspomnianą rynnę polodowcową. Cofając się nieco na zachód dojechać możemy do czwartego punktu dydaktycznego - Procesy kształtowania jezior - położonego nad brzegiem jez. Karweńskiego (1,95 km). Z tego punktu wracamy na nasz szlak i jedziemy dale| na wschód przez punkty dydaktyczne nr 5 (Naturalna sukcesja roślin; 2,7 km) i nr 6 (Sposoby pielęgnowania lasu 3,55 km).

Przy szóstym punkcie w wariancie pieszym turyści zawracają w kierunku parkingu. My jedziemy dalej (właściwie prosto) do oddalonego o 1250 m punktu jez. Kozińskie (4,8 km). Tu zmieniamy kierunek jazdy na północny. Po krótkim odcinku wzdłuż jeziora odbijamy nieco głębiej w las i okrążając jez. Kozińskie od północy docieramy do punktu ósmego - Pomniki Przyrody (7,4 km). Stąd do najdalej położonego na trasie stanowiska nr 9 (Drzewostan Olchowy) mamy niecałe 300 m. Z punktu dziewiątego jedziemy na zachód, częściowo wzdłuż brzegu Zalewu Mikorowskiego. Na jego południowym krańcu leży stanowisko nr 10 - Kształtowanie środowiska przez człowieka (8,45 km). Dalszy odcinek powrotny (do stanowiska nr 6) wiedzie przez las. Czekają tu nas trzy przystanki dydaktyczne - Przebudowa drzewostanów (pkt. 11; 9,2 km). Podział lasu na oddziały (pkt, 12; 10,7 km) oraz Poletko łowieckie i paśnik (pkt. 13; 11,35 km). Po kolejnych 300 metrach przecinamy ścieżkę w punkcie nr 6 i. skręcając lekko na południowy zachód, udajemy się do ostatniego przystanku nr 14 (Zagospodarowanie luk w drzewostanach; 12,25 km).

Ostatni odcinek trasy (powrót na parking przy punkcie nr l) pokonujemy jadąc na zachód, w większości po przebytej już trasie między przystankami pierwszym i trzecim.

Szlak Zwiniętych TorówPoprzedni
Pętla TuchomskaNastępny
Udostępniej wpis: Facebook Twitter Linkedin E-mail

zobacz również

Starostwo Powiatowe w Bytowie
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
tel. 059 822 80 03
kultura@powiatbytowski.pl