Kościół w Borzyszkowach

Gmina Lipnica

Kościół św. Marcina w Borzyszkowach jest jedną z większych drewnianych świątyń na Kaszubach. Powstał dzięki fundacji kilku rodzin miejscowej drobnej szlachty kaszubskiej z 1722 r., zastępując wcześniejszy kościół strawiony przez pożar.

Jest to świątynia trójdzielna, orientowana. Od wschodu znajduje sie wąskie, wydłużone prezbiterium, do którego przylega nawa. Obie te części wzniesiono z konstrukcji zrębowej z belek sosnowych i oszalowano oraz przykryto osobnymi dachami gontowymi. Do świątyni przylega wieża o konstrukcji szkieletowej zwieńczona blaszanym barokowym hełmem, której przyziemienia włączono w latach 50. XX w. w obręb nawy.

Najstarszymi elementami wyposażenia kościoła są ołtarze boczne z 1. poł. XVIII w. Klasycystyczny ołtarz główny z przełomu XVIII i XIX stulecia zawiera elementy z rozebranego ołtarza kolegiaty w Kamieniu Krajeńskim (pow. sępoleński). Warto też zwrócić uwagę na ambonę z połowy XVIII w. Jej baldachim zdobią herby miejscowej szlachty kaszubskiej, m.in. Borzyszkowskich, Prądzyńskich i Lipińskich.

Kościół w Borzyszkowach
Kościół w Brzeźnie SzlacheckimNastępny
Udostępniej wpis: Facebook Twitter Linkedin E-mail

zobacz również

Starostwo Powiatowe w Bytowie
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
tel. 059 822 80 03
kultura@powiatbytowski.pl